Rubriky
Zvířata

6 kroků, které je třeba dodržovat, když vezmete svého psa na dovolenou

6 kroků, které je třeba dodržovat, když vezmete svého psa na dovolenou

Odjezd na dovolenou se psem lze rozdělit do několika kroků, které jsou velmi důležité.

1. Co je pro vašeho psa nejlepší?

Chcete-li strávit dovolenou se svým psem jako součást rodiny, výzkum, kde budete bydlet, musí být nejvyšší z vašich priorit. Štěstí a blaho vašeho psa by se měly soustředit na vaše plány na dovolenou. Všechna upozornění „vhodná pro psy“ na nesčetných webových stránkách, na které narazíte, nemusí vždy odkazovat na skutečnou realitu, kterou nakonec najdete. Před každou rezervací je nezbytné vždy předem zavolat, abyste si ověřili, zda skutečně vyhovují vašim požadavkům. Můžete si promluvit o jakýchkoliv otázkách, které byste mohli mít, které se týkají konkrétně potřeb vašeho psa a které lze probrat s majitelem hotelu.

m

 

2. Před cestou navštivte veterináře.

Před odjezdem na dovolenou je nezbytná celková zdravotní prohlídka vašeho psa. Ve skutečnosti se doporučuje provést alespoň jednou za rok. Ujistit se o této návštěvě veterináře před cestou je nesmírně důležité, protože váš pes by mohl přijít do kontaktu s jinými psy, kteří mohou přenášet nějakou formu škůdce. Být aktuální s léčbou a injekcemi pro vašeho mazlíčka vám pomůže udržet je šťastné a zdravé. Důrazně se doporučuje nechat svého psa mikro čipovat (pokud již nebylo provedeno). Náklady se pohybují mezi 10 a 40 £ ve veterinární praxi.

m

3. Před odjezdem si podrobně naplánujte úplně vše

Když najdete ubytování vhodné pro psy, je to jen začátek vašeho úkolu. Následuje vyplnění prázdných míst, aby se odhalil větší obrázek. Zatímco stále sedíte u svého kuchyňského stolu, udělejte si seznam míst, která chcete navštívit, a věcí, které budete dělat. Klíčem je výzkum. Všimněte si všech restaurací a kaváren, které se starají o vašeho psího kamaráda. Zde jsou internetové zdroje klíčem k usnadnění vašeho života. Dalším krokem je vytvoření seznamu všeho, co váš pes bude potřebovat. Nezbytné věci, které budete potřebovat, jako jsou: vodítko, miska na jídlo a vodu, obojek, sáčky na psí exkrementy, ID visačky, postel, šampon a starý ručník – všechny tyto věci jsou zřejmé, ale stojí za to si je zapsat. Nemusí to být konec světa koupit si věci, které si zapomenete zabalit, ale jsou věci, na které je životně důležité nezapomenout. Ty budou zahrnovat fotografii vašeho psa a všechny léky, které může užívat. Když si toto vše zapíšete do svého programu, budete si moci užít dovolenou bez starostí. Příprava a organizace bude důvodem vaší úspěšné cesty.

Rubriky
Zvířata

Vyplatí se pořizovat štěně?

Mnoho z nás v životě napadlo pořídit si čtyřnohého společníka do života. Jak si ale vybrat to správné plemeno psa? Co všechno vzít v úvahu? A je pes vůbec vhodný pro Váš životní styl?

Co vzít v úvahu, než pořídíte štěně?

Pes není žádná hračka, stroj ani plyšák. Je to živoucí bytost. Musíte si uvědomit, že se jedná o závazek na deset a více let. Nefunguje to tak, že si pořídíte štěně, po měsíci Vás omrzí a Vy ho hodíte k popelnicím. Líbilo by se Vám snad, kdyby to někdo udělal s Vámi, když jste byli malí?

Pes

Nejlepší přítel člověka je povinnost. A tím není myšleno pouze krmení, to je snad to nejmenší. Pes se musí cvičit. Nevycvičené zvíře může být nebezpečné, ale z jiného pohledu i psychicky nemocné – v době covidové jsou separační úzkosti mnohem častější, neboť není prakticky možné nechávat je o samotě.

No a samozřejmě, pes je investice. A ne jednorázová. 

Budete mít na psa čas?

Před koupí jakéhokoliv domácího mazlíčka se zeptejte sami sebe, zda na zvíře budete mít čas. Pokud ne, jednoduše ho nepořizujte. Žádné domácí zvíře si nezaslouží nemít dostatek potřebné pozornosti, lásky a výcviku.

Čtyřnohý společník

Proč si chcete psa pořídit?

Jaký je vlastně Váš důvod, proč si psa pořídit? Protože se nudíte v karanténě? Protože najednou máte spoustu volného času? Zkuste se na to podívat takhle: ano, ten čas teď máte, ale budete ho mít i za pět let?

Jaké chcete plemeno?

Výběr plemena rozhodně nepodceňujte a nevybírejte pouze podle vzhledu. Koukejte se i na vlastnosti, temperament, potřebu pohybu a mnoho dalších faktorů. Rozhodně si nepořizujte border kolii, když sami trávíte celý den na gauči. Rozhodně je skvělý nápad projít stránky s plemeny psů, podrobně se podívat na jejich vlastnosti a zvážit, zda se hodí pro Váš styl života.

Jste dost trpěliví?

V neposlední řadě stojí trpělivost. Nemůžete čekat, že si domů přinesete štěně a další den už to bude nejposlušnější pes na světě. Je to běh na dlouhou trať a jste to Vy, kdo musí mít dostatek trpělivosti, času a odhodlání se zvířetem pracovat.

Rozhodně nekupujte štěně jako spontánní nápad. Takové koupě totiž často nedopadají dobře. Místo toho věnujte ten čas – měsíce, roky – přemýšlením, zda na to máte. Často se bohužel ukáže, že ne.

Rubriky
Zvířata

Vodní želvy jako domácí mazlíčci

Vodní želvy jako domácí mazlíčci

Malé vodní želvy jsou roztomilé a dnes na ně narazíme prakticky v každém obchodě se zvířaty. Maličké želvičky s velikostí krunýře jako dvoukoruna. Roztomilé, milé, nenáročné. Ale zdání klame, péče o ně je ve skutečnosti poměrně náročná a pro malé děti vlastně téměř nemožná. Jsou to ale krásní a vděční tvorové, kteří mohou být milí a dlouholetí společníci.

 

Je nutné počítat s tím, že vodní želvy je nejlépe pořizovat dvě. V přírodě jsou zvyklé žít v hejnech, takže samotné želvě by doma přece jen bylo trochu smutno. Mohou se dožít i 20 let, s tím je třeba počítat. Minimální velikost akvária je 80 c m x 50 cm (na jednu želvu) s výškou hladiny alespoň 30 cm. Vyrostou totiž velmi rychle a potřebují prostor pro plavání. K tomu je nezbytné jít zařídit v akváriu suchý ostrůvek s UV lampou. A je potřeba počítat i s filtrací vody a ze začátku i s jejím ohřevem. Vhodný filtr ušetří spoustu práce s čištěním a výměnou vody.

 

vodni_zelva

 

Krmení

Malé želvičky se krmí drobnými granulemi a sušeným gammarusem, což jsou drobní ráčci. Větší želvy pak uvítají potravu ve formě malých rybiček, hmyzu, kousků masa, ale i kusů salátu, pampelišky či různého ovoce. Lze krmit i granulemi. Je vhodné také používat vitaminové doplňky s minerály. Pokud želvy nemají vyváženou stravu, mohou trpět různými nemocemi. Velmi nebezpečný je měkký krunýř či různé plísně.

 

Péče

Kromě údržby a výměny vody a ostrůvku na slunění je třeba želvám poskytnout pravidelnou péči a kontrolu jejich celkového stavu. Některé želvy se nerady nechávají brát do ruky a mohou se snažit kousnout. Pokud je však chytnete za zadní část krunýře, nemají s kousáním šanci. Je třeba prohlédnout krunýř, jestli dorůstá na všech stranách rovnoměrně, jestli se šupiny odlupují lehce a netvoří se pod nimi plíseň a jestli na krunýři nejsou patrná měkká místa. Dále je třeba kartáčkem krunýř vyčistit od řas a špíny. Kontroluje se také kůže, která nesmí jevit známky popraskání a nesmí na ni být jakéhokoli nečistoty.

 

sluneni

Péče o vodní želvy není jednoduchá, ale vyplatí se. Sice si s vámi nepopovídá, ani nebude aportovat míček, ale pohled na tyto úžasné plavající či slunící se plazy je balzám pro každou duši. Při příchodu domů vás želvy jistě nezapomenou pozdravit, ať už plácáním do vody, zaboucháním do stěny akvária či zběsilým plaváním podél stěn akvária.