Rubriky
Zdraví

Vyzkoušejte exotické dračí ovoce

Dračí ovoce patří do čeledi kaktusovitých původem ze střední a Jižní Ameriky. Jeho dužina je podobná kiwi, jelikož obsahuje malá černá semena. Ta mají jemnou oříškovou chuť.

Jak dračí ovoce vypadá?

V obchodech seženete tři druhy tohoto ovoce a to buď:

  • s růžovou slupkou a bílou dužinou
  • s růžovou slupkou a červenou dužinou
  • se žlutou slupkou a bílou dužinou

Nejčastěji se k nám dováží z Thajska, Číny a Vietnamu. A výhoda je, že ho seženete po celý rok.

zelenina

Dračí ovoce má až 90% vody a obsahuje vitamíny C, B a E, minerály vápník, železo, fosfor a antioxidanty (zabraňují stárnutí organismu). Dužina je šťavnatá, mírně nasládlá a chutí připomíná meloun. Oblíbená je i u dětí, jelikož neobsahuje tužší vlákna.

Tip: dračí ovoce je též ceněné pro svůj dekorativní vzhled, díky svým výrazným barvám vypadá hezky, rozkrojené na sváteční tabuli. Ne nadarmo se o něm říká, že je to nejfotogeničtější ovoce na světě. 

Jak se dračí ovoce konzumuje?

Podobně jako kiwi. Plod rozkrojte a vydlabejte lžičkou nebo dužinu nakrájejte na malé kostičky. Ty také můžete přidat do ovocného salátu nebo zkusit kombinaci se sušeným masem jako předkrm (stejně jako meloun se šunkou).

Tip: dračí ovoce skladujte při pokojové teplotě (takto vydrží asi 3 dny), v ledničce v plastovém obalu vydrží zhruba dva týdny. Skladovat ho můžete i na kostičky nakrájené v mrazáku a použít ho dle potřeby.

Zdravá snídaně z dračího ovoce

Mražené dračí ovoce rozmixujte s banánem, lesním ovocem a kokosovým mlékem. Směs přelijte do misky a ozdobte semínky, ořechy a čerstvým ovocem nakrájeným na plátky. Přejeme dobrou chuť.

ovoce

Tip: pro svůj vysoký obsah vody a vlákniny je dračí ovoce velice oblíbené i u diabetiků a osob držících redukční dietu.

Cena? Dračí ovoce seženete přibližně za 200Kč jeden kus o váze 300g

Dračí ovoce je příjemná změna od českých jablek, kterou si nenechte ujít. Nebudete litovat!

Rubriky
Zdraví

Čím dál tím méně lidí dbá na své zdraví

Lidé se mnohem méně starají o své zdraví, než tomu bylo dříve. Opravdu na sebe nedbají a může to dojít tak daleko, že se budou potýkat se zdravotními problémy, se kterými to nemusí být jednoduché. Je potřeba dbát nejen na správnou stravu, ale také na pohyb, který je pro tělo také velmi důležité.

běžící žena

Myslíte si, že je potřeba někam chodit, abyste získali informace o tom, jak dbát na své zdraví? Rozhodně nemusíte. Pokud se opravdu chcete o vaše zdraví začít starat, můžete se pomocí internetu vyhledat cviky, které můžete začít pravidelně cvičit. Kromě toho si také můžete zjistit, co je vhodné konzumovat a co naopak nikoliv, abyste byli opravdu zdraví a nepotýkali se s žádnými problémy.

Existují kalorické tabulky, díky kterým můžete zjistit, kolik cukrů, tuků, sacharidů apod. obsahuje daná potravina. Každý může mít postavu dle svých snů, ale je potřeba pro to něco udělat. Zejména omezit některé potraviny. Pokud si již velmi dlouho přejete, abyste měli BMI v normě, ale patříte k těm, kteří milují fastfoody, pak věřte, že pokud něco takového omezíte ve velkém, uděláte dobře. Každý může mít BMI index v normálu a to i vy.

cvičící žena

Věříme, že i vám se podaří vypadat tak, jak jste si vždy přáli. Je ale potřeba pro to něco udělat. Opravdu není potřeba, abyste muselo navštívit nutričního specialistu, aby vám poradil. Stačí jen sednout k internetu, kde najdete mnoho návodů a to nejen na správnou stravu, ale také na cviky, které jsou rozhodně účinné a které vám pomohou. Nikdo nemusí mít v dnešní době žádné zdravotní problémy a to ani vy. Stačí jen na sobě pracovat.

Existují lidé, kteří se vymluví na to, že nemají na takové věci čas. Pokud ale chcete být zdraví a chcete mít jistotu, že se nebudete potýkat s žádným problémem, bylo by vhodné najít si pár minut denně na to, abyste si mohli zacvičit a abyste se díky tomu cítili lépe.

Rubriky
Zdraví

Zažívání dovede potrápit

Zažívací problémy mohou být velmi nepříjemné. Občas se bolesti břicha, žaludku nebo pálení žáhy nejspíš nevyhneme. Rizikové budou především letní měsíce, kdy takzvaně hřešíme. Velké množství grilovaných pokrmů, zmrzliny, tatarské omáčky a různé nezdravé pochutiny jsou lákavé, ale jejich konzumace se nám může vymstít. Zažívacím problémům bychom se měli snažit předcházet vhodnou stravou. Pokud se nějakému břichabolu přeci jen nevyhnete, zkuste nesahat hned po pilulkách, ale zvolte pro úlevu vhodné bylinky.

Pálení žáhy nebo překyselení žaludku je častou příčinou zažívacích obtíží. Pokud se nejedná o pokročilý stav onemocnění, kdy jsou lékařem indikovány léky, můžete si od problémů pomoci třeba slézem lesním nebo jitrocelem. Obě bylinky si můžete koupit nebo sami nasbírat. Slizovité látky, které rostliny obsahují, jsou pro sliznici velmi hojivé. 

ovocný salát

Po těžkém jídle, kdy máte pocit, že vaše břicho obsahuje, sáhněte po bylinách, které obsahují hořčiny. Určitě všude najdete smetanku lékařskou. Tato plevelná bylinka vám hořkou chutí pomůže lépe strávit těžký pokrm. Nemáte-li možnost uvařit si čaj, rozžvýkejte list. Zažívání vám pomůže upravit i pelyněk.

Nadýmavý pokrm vám také může pěkně znepříjemnit život. Při takovém problému sáhněte po fenyklu, anýzu nebo kmínu. Anýz je také účinný při bolestech žlučníku. Pomůže vám žvýkání anýzových semen. 

Osázená bylinková spirála

Častým letním problémem je průjem. Někdy postačí obyčejné borůvky. Užít můžete plody, z listů si připravte čaj. Bylinkou se silnějším účinkem na zastavení průjmu jsou listy ořešáku nebo nať mochny husí. Někdy pomůže i popíjení silného černého čaje.

Abyste zažívací potíže ještě nezhoršovali, měli byste se také vyvarovat pití sycených nápojů a ochucených minerálních vod. Pokud jste v místě, kde neznáte zdroj vody, raději ji převařte. V každém případě dodržujte alespoň několik dní dietní režim.