Rubriky
Lifestyle

Změna života začíná ve vás

V dnešní době se velmi rozmohly informační a komunikační technologie, které nás neustále zásobují zprávami z domova i ze světa. A z velké části jsou to zprávy špatné. Neustálé čtení a řešení špatných věcí způsobuje stres a deprese, které zdravotnímu stavu vážně nepomáhají. Jak se jich zbavit? Rozhodně je dobré začít tím, že přestanete řešit zprávy dnes a denně. Sice se jim asi nevyhnete na 100 %, ale můžete se je naučit neřešit víc, než je nutné. Prostě si je poslechněte, přečtěte, ale nezapojujte se do diskuzí a netrapte se. Poté se zaměřte na svoje psychické zdraví. To si mnoho lidí začalo uvědomovat, a začínají se zabývat meditacemi a manifestacemi.

meditace a afirmace

Podvědomí je potvora. Neustále nám vnucuje naučené vzorce chování, které jsme během svého života nastřádali. Potíž je v tom, že jde většinou o špatné věci. Proto se nám nedaří, protože pořád upadáme do depresí a strachu. Podle Tesly a Einsteina a dalších velikánů naší civilizace každý z nás vyzařujeme vlny, vibrace. láska, vděk, štěstí a podobné city jsou velmi vysoké, a strach, závist a deprese jsou zase vibrace nízké. Zdá se to jako hloupost, ale najdete na YouTube opravdu hodně videí, kde se tímto lidé zabývají a celou problematiku vysvětlují podrobně a racionálně.

Zjednodušeně řečeno – kdyby více lidí vibrovalo na vyšší úrovni, ubylo by světových problémů, protože špatné přitahuje špatné, a dobré přitahuje zase to dobré. Je ale třeba začít věřit v to dobré. Jak?
Řekněte si třeba, že chcete novou práci. V ten moment možná nedobrovolně ztratíte tu stávající. A teď je důležité, abyste nepropadali panice, že novou neseženete. Pravidelně myslete na to, že máte novou práci, že jste v ní poškození a úspěšní, nemyslete na to, že žádnou nenajdete a že skončíte na podpoře. Tím byste si dobré blokovali.

meditující žena

Zároveň NESMÍTE závidět ostatním peníze a dobrou práci, tím si všechno zrušíte, a přivoláte si zase to špatné. Představujte si tu práci, kolegy, pracovní náplň, a brzo k vám přijde.
Všechno je to opravdu složité vepsat do pár vět, ale pokud vás to zajímá, hledejte na YouTube videa jako “manifestace” nebo “afirmace”. Určitě najdete mnoho důležitých informací, které vám mohou pomoct změnit život. Vždy ale mějte na paměti, že změnit život si můžete jen vy sami.

Rubriky
Lifestyle

Buddhismus

Buddhismus není náboženství, jak se někdo domnívá. Buddhismus se dá nazvat životním stylem. Založen byl na učení muže jménem Siddhártha Gautamy, kterého začali nazývat Buddha neboli probuzený. Buddha působil někdy mezi 6 – 4. stoletím př.n.l. v Indii. Jeho učení nezahrnuje víru v božstva, ale víru v sebe sama. Vysmíval se učencům, kteří hledali smysl života v obracení se na božstva. Buddhovou hlavní myšlenkou bylo oproštění se od utrpení věčného rození se a umírání.

Tibet

Podle jeho učení se každý kdo v sobě najde probuzení, zbaví nevědomosti, hněvu a chtivosti, dostane do věčné Nirvany. K dosažení této Nirvany může podle Buddhy dosáhnout každý po zvládnutí osmidílné stezky, kterou Buddha popsal. Tato stezka bývá rozdělena na tři části: dosažení moudrosti, mravnosti a soustředění. Osmidílná stezka je považována za jeden ze základních kamenů v buddhistickém učení. Buddha, mimo jiné, radil lidem, aby si sami volili svou cestu a nepřijímali rady druhých jen na základě autority, či se slepě nepřidávali k davu. Po Buddhově smrti bylo veškeré jeho učení sepsáno do textů zvaných Tipitaka. 

Buddhistický mnich

Celosvětově známým buddhistickým mnichem je Jeho svatost Dalajláma, Tändzin Gjamccho, tibetský duchovní vůdce. Jako svého důchovního vůdce ho Tibeťané korunovali v roce 1950, v jeho patnácti letech. V roce 1959 však musel, kvůli čínské okupaci, opustit Tibet a odejít do exilu. V Indii žije dodnes. Dalajláma rád cestuje po světě a šíří buddhistické učení. Navštívil několikrát i Českou republiku. Po celém světě je velice oblíbený a lidé s nadšením navštěvují jeho přednášky. Dnes je buddhistické učení oblíbené po celém světě, nejvíce však v Asii. Z Indie již buddhistické učení téměř vymizelo. Buddhistické učení se zalíbilo i mnohým slavným osobnostem. Známým buddhistou je třeba herec Richard Gere.

Rubriky
Lifestyle

Pitný režim

Pitný režim je velice důležitou součástí našeho života. Člověk je tvořen z vody. Voda je obsažena v každém našem orgánu a v každé naší buňce. Bez vody by člověk nežil. Proto je velice důležité dodržovat správný pitný režim a vyhnout se tím následkům a nemocím, které nás mohou postihnout.

Kolik vody vypít přes den?

Během dne se doporučuje vypít 0,5l na 15kg vaší tělesné váhy. Do tohoto parametru je započíná kvalitní pitná voda a voda, kterou přijmeme v potravinách. Hovoříme o pitné vodě, nikoli o slazených a barvených limonádách a ledových čajích. Tato hodnota vypočítána pro normální denní zátěž. Nikoli pro aktivní sportovce. Těm se samozřejmě doporučuje pít vody více. Důležité je hlavně pít vodu čistou a neslazenou. Můžete pít i čaje ale pozor na černý čaj, který odvodňuje a odvodňuje také i káva. V určité míře se doporučují pít i kvalitní minerální vody, které dodají vašemu tělu potřebné živiny.

water 2

Co se děje s tělem, když vypijeme víc než je potřeba?

Zajisté najdeme mezi sebou extrémisty, kteří dodržují pitný režim takovým způsobem, že vypijí extrémní množství vody. To znamená mezi 5-7l denně. Určitě se říkáte, že to není možné, ale opravdu jich je dost. Člověk, který vypije takovéto množství tekutin, velice zatěžuje své ledviny a může mu hrozit jejich selhání. U pitného režimu je velice důležité dodržovat standardní dávku vody, tak jak máte.

water1

Dehydrované tělo?

Pojďme se podívat, kam to až můžeme dopracovat, v případě dehydratace. Pokud nebudeme pít dostatečné množství tekutin, může se stát, že tělo bude dehydrované. Pokud začínáte mít žízeň, je to takové varování, kdy vám tělo jasně dává najevo, že zapomínáte pít. Určitě se nedržte pravidla, pít jen když mám žízeň. Pijte opravdu pravidelně. Pokud máte žízeň, je to jen varování vašeho těla!

Už při pocitu žízně, je tělo mírně dehydrované. Při vyšší dehydrataci hrozí tělu onemocnění a v horších případech i smrt. Proto neberte pitný režim na lehkou váhu. A pokud jste opravdoví zapomětlivci nebo lajdáci, existují v dnešní době aplikace, které si můžete stáhnout do vašich chytrých telefonů, a které vám připomenou, kdy se máte napít.

Rubriky
Lifestyle

Udržitelnost. Trend nebo nutnost dnešní doby?

Udržitelnost, ekologie a recyklace

Na úvod je nutné říci co vlastně pojem udržitelnost znamená. Je to schopnost uspokojit základní potřeby dneška, aniž bychom budoucím generacím snížili životní úroveň. Společnost si často plete pojmy udržitelnost, ekologie a recyklace. Nejbližší termín k udržitelnosti je minimalismus. Žít jen s věcmi, které opravdu potřebuji. Bohužel konzumní společnost a nadnárodní firmy se nám často snaží vnutit opak. 

oblečení

Plastová, papírová nebo síťová taška

Ukázat si to můžeme hezky na příkladu s nákupní taškou. Ty plastové, které se dříve dávaly zdarma, již skoro vymizely. Nahradily je tašky papírové. Ano, jsou sice ekologické, ale kdo se chová s ohledem na udržitelnost životního prostředí má vlastní tašku, kterou opakovaně používá. I když jsou papírové tašky recyklovatelné, při těžším nákupu se mohou protrhnout nebo při dešti rozmočit. Pokud tedy chcete žít udržitelně, spíše se zaměřte na spotřebu, než na to, zda je daná věc zabalená v plastu, skle či papíře. Nebo zda je brčko plastové či papírové. Sprchový gel v rozložitelném obalu či nikoliv. Zamyslete se nejdříve, zda daný produkt skutečně potřebujete.

výšlap

Rozhodnutí

Na každém jedinci tedy je, jak se k dané problematice postaví. Zda si pořídí pár kousků kvalitního oblečení a to bude nosit co nejdéle nebo si každý týden koupí tričko z bio bavlny. Zda bude doma vařit a rozbité věci opravovat. Abychom totiž ušetřili životní prostředí je nutná změna spotřebitelského chování. Kupovat méně a skutečně jen ty věci, které potřebujeme. Protože každý výrobek, ať už je bio, eko nebo recyklovatelný s sebou nese nějaké dopady na životní prostředí už jen tím, že byl vyroben.

Tipy, jak ještě šetřit životní prostředí

  • automobilovou dopravou navyšujete svoji uhlíkovou stopu. Jezděte mhd, choďte co nejvíce pěšky nebo si pořiďte kolo či koloběžku
  • omezte konzumaci masa. Alespoň 2-3x týdně si naordinujte vegetariánský den, zkoušejte nové recepty, experimentujte s kořením i bylinkami
  • máte-li zahrádku pěstujte si vlastní ovoce a zeleninu, zkuste mrkev, dýni, cuketu, rybíz, angrešt, jahody a tak dále
  • pijte vodu z kohoutku