Buddhismus

Buddhismus není náboženství, jak se někdo domnívá. Buddhismus se dá nazvat životním stylem. Založen byl na učení muže jménem Siddhártha Gautamy, kterého začali nazývat Buddha neboli probuzený. Buddha působil někdy mezi 6 – 4. stoletím př.n.l. v Indii. Jeho učení nezahrnuje víru v božstva, ale víru v sebe sama. Vysmíval se učencům, kteří hledali smysl života v obracení se na božstva. Buddhovou hlavní myšlenkou bylo oproštění se od utrpení věčného rození se a umírání.

Tibet

Podle jeho učení se každý kdo v sobě najde probuzení, zbaví nevědomosti, hněvu a chtivosti, dostane do věčné Nirvany. K dosažení této Nirvany může podle Buddhy dosáhnout každý po zvládnutí osmidílné stezky, kterou Buddha popsal. Tato stezka bývá rozdělena na tři části: dosažení moudrosti, mravnosti a soustředění. Osmidílná stezka je považována za jeden ze základních kamenů v buddhistickém učení. Buddha, mimo jiné, radil lidem, aby si sami volili svou cestu a nepřijímali rady druhých jen na základě autority, či se slepě nepřidávali k davu. Po Buddhově smrti bylo veškeré jeho učení sepsáno do textů zvaných Tipitaka. 

Buddhistický mnich

Celosvětově známým buddhistickým mnichem je Jeho svatost Dalajláma, Tändzin Gjamccho, tibetský duchovní vůdce. Jako svého důchovního vůdce ho Tibeťané korunovali v roce 1950, v jeho patnácti letech. V roce 1959 však musel, kvůli čínské okupaci, opustit Tibet a odejít do exilu. V Indii žije dodnes. Dalajláma rád cestuje po světě a šíří buddhistické učení. Navštívil několikrát i Českou republiku. Po celém světě je velice oblíbený a lidé s nadšením navštěvují jeho přednášky. Dnes je buddhistické učení oblíbené po celém světě, nejvíce však v Asii. Z Indie již buddhistické učení téměř vymizelo. Buddhistické učení se zalíbilo i mnohým slavným osobnostem. Známým buddhistou je třeba herec Richard Gere.