Předpovídání počasí nemusí být věda

Předpovídání počasí se neustále vyvíjí a úzce souvisí s tvorbou počítačových programů, tzv. numerických modelů. Česká republika má údajně jeden z nejpřesnějších (model Aladin) a jestliže potřebujete znát předpověď s nejvyšší přesností, porovnejte mezi sebou alespoň modely tři. Spolehlivý je např. norský a kanadský . Jestliže se nacházíte někde v přírodě a nemáte k dispozici barometr ani předpovědní mustr, můžete si poradit sami, zvláště v souvislosti s příchodem srážek.
meteorologická stanice

Příchod deště

Existuje více ukazatelů, které přivolávají déšť, pojďme si některé z nich vyjmenovat:
· Suchá tráva – tráva, která se v noci nepokrývá rosou, a je velmi přeschlá, obvykle předznamená změnu charakteru počasí, platí to zvláště na jaře a v létě.
· Měsíční kotouč obalený září – současně s ním i velmi třpytivé a jasně zřetelné hvězdy.
· Velmi dobrá viditelnost bez jakéhokoli mlžného oparu.
· Východ slunce, nastupující ihned do intenzivního svitu, aniž by probíhal postupně přes načervenalou přechodovou fázi
bouře nad mořem

Příchod bouřky

Letní bouřky jsou dvojího typu, buď frontální s příchodem změny charakteru počasí, nebo tzv. s vertikálním vývojem – to jsou ty typické kovadliny s mohutnými vertikálními vzdušnými proudy, z nichž mají respekt především piloti letadel.
Příchod bouřky vám ohlásí i zvířata a okolní příroda. Hmyz utichne, ptáci rovněž nápadně ztichnou a neprozpěvují. U rostlin typu sasanek se uzavírají květy. Při nižším tlaku vzduchu u frontálních bouřek jsou velmi aktivní ovádi a komáři, kteří vám jistě zkříží cestu. Ti totiž vytuší deštivé počasí na delší čas a potřebují se před jeho příchodem nasytit.
déšť z mraku

Odhad vzdálenosti blesků

Někdy se může hodit, jak daleko se od vás bouřka nachází, abyste se stačili ukrýt v bezpečí. Slouží k tomu jednoduchý ukazatel. Počítejte počet sekund, které dělí od sebe záblesk a hřmění, a vydělte je třemi. Výsledkem je vzdálenost v kilometrech (je to jen přibližný a orientační výpočet, který zahrnuje rozdíl rychlostí šíření světla a rychlosti zvuku). Zapamatujte si čas, kdy jste výpočet provedli, a za pár minut u dalšího blesku a hřmění výpočet zopakujte. Porovnejte mezi sebou rozdíly a zjistíte, kolik času potřebujete k úniku.