Vývoj dítěte od narození do jednoho roku

Jako první, co musíme zmínit je individualita každého jednoho dítěte. Děti nemá cenu srovnávat. Pokud není něco v pořádku, pak vás na to upozorní váš pediatr a pošle vás na další vyšetření.
Pasení končíků
Pasení koníčků je první věc, kterou se většina dětí naučí. Pasení koníčků by měly děti zvládnout do třetího měsíce. Některé děti pobyt na bříšku zrovna moc nemusí a spíše u něj pláčou. Není nutné dítko trápit, ale můžete mu dopřát ležení na břiše na těle maminky. Prostě si dítko položte na sebe a dělejte na něj veselé obličeje, něco mu povídejte…
dítě v prvním sedu
Otáčení
Děti by se měly otáčet ze zad na bříško kolem šestého měsíce. Některé děti to zvládají dříve. Velkou motivací jsou především závěsné hračky na hrazdě, které dítě lákají k otáčení se. Dítko nadále pase koníčky, avšak zdokonaluje se v tom.
Lezení
Lezení po čtyřech je velice důležitou součástí vývoje. Dítě si s ním posiluje spoustu svalů, najednou zjistí, že se může pohybovat i dopředu. Pokud se vaše dítko začne nejdřív plazit, jedná se o předstupeň lezení. Dítko se lezením celkově zpevní a po nějaké době již zvládne i vzpřímení do kleku. Čím déle dítko leze, tím lépe pro jeho tělo.
Sed
Jakmile je dítko lezením pořádně zpevněné, pak má tendenci jít do sedu. Do sedu by dítě mělo jít přes šikmý sed a má několik předstupňů, které je potřeba splnit. Šikmý sed začíná již v době počátku lezení, později pokračuje přes vysoký šikmý sed až k rovnému sedu, kdy je dítě opravdu stabilní. Hlídejte si, aby dítě nesedělo zadečkem mezi patami v takzvaném W.
dítě pasoucí koníčky
Stoj
Stoj vychází z kleku, který je přípravnou fází. Dítě si nakročí a stoupne si u nábytku. Dítě většinou našlápne na plné chodidlo a mělo by nakročit jednou nohou.
Samostatná chůze
Samostatnou chůzi nezvládá každé dítě do roku. Spousta dětí začne chodit mnohem později. Nejzazší termín pro samostatnou chůzi v prostoru, než vás odešlou na neurologické vyšetření je rok a půl.