V rámci Evropy patří Češi v této oblasti ke špičce, u nás se zkrátka vypije tolik alkoholu na počet obyvatel (včetně dětí), že to náš národ posouvá na druhou příčku, kterou sdílíme společně s Francií. Prvenství zaujala Litva. Je známo, že Litevci vypijí nejvíce vodky v Evropě, Francouzi pochopitelně, tradičně, nejvíce vína, a Češi? Tam jednoznačně vítězí pivo, ale pozadu nezůstává ani tvrdý alkohol.
Někteří lékaři bijí na poplach, ale jen někteří
Jak se na celou záležitost tváří lékařská obec v Česku? Jen někteří se snaží upozornit na současný stav, většina z nich to ale příliš neřeší. Alkoholismus je každého individuální věc, lidé dobře znají důsledky jeho nadměrné konzumace a závislosti, a dokonce se stávají případy, kdy lékař zapřisáhlého abstinenta považuje za psychicky labilního. Dát si přece sem tam nějaké to pivko, zapít oběd panákem slivovice je přece normální, nebo snad ne?
Prosperita i díky alkoholu
V České republice se za rok 2017 vypilo v průměru necelých 12 litrů alkoholu (čistého) na osobu za rok. Stačí si tyto údaje přepočítat na peníze a vyjdou vám zajímavá čísla. Konzumace alkoholu v Česku se podílí na hrubém domácím produktu významnou měrou, proto také vzkvétají malé soukromé pivovary, uživí se tisíce restaurací a pivnic. Možná i to je důvod stavět se do pozice mrtvého brouka, protože alkohol tu byl vždy, kolik ho kdo vypije, je individuální, na Silvestra prakticky nikoho (kromě směnných provozů) nespatříte střízlivého, tak proč brzdit ekonomický růst nesmyslnou prohibicí?
Proč jsme alkoholickou velmoci
České pivo je považováno za světovou špičku. Vyslovit dvě magická slůvka „Pilsner Urquell“ můžete prakticky kdekoliv v Evropě, dokonce i v Asii a v Americe, a lidé vás pochopí. Ale s výrazy „Toma natura, Rajec, nebo Dobrá voda“ byste nepochodili.
Odborníci z protidrogových center sice varují před škodlivostí alkoholických nápojů, ale jsou si vědomi i příčiny jeho zvýšené konzumace zvláště v posledních 20 letech. Rok od roku jsou Češi nervóznější, vystresovanější. Zatímco za socialismu lidé drželi více při sobě a měli více času na zábavu, dnes je většina lidí přetížených a musí to něčím kompenzovat. Alkoholické nápoje jsou nejlevnější a nejchutnější kompenzací a dočasným řešením problémů, které ovšem neřeší samotnou příčinu.