Středoamerická Guatemela

Guatemala nese název pocházející od indiánského slova Cuauhtemallan, což znamená místo obklopené stromy. Polovinu tohoto státu totiž pokrývají tropické lesy. Svou rozlohou patří mezi největší středoamerické státy, a jako jediný zde hraničí na souši s více než třemi státy. Rozkládá se mezi pobřežím Tichého oceánu a Honduraským zálivem Karibského moře.

Toto dynamické místo s rostoucí populací vám umožní fascinující podtext cestovního ruchu. Může se pochlubit krásnými mayskými památkami. Snad nejkrásnější jsou rozsáhlé ruiny starověkého mayského města Tikal, které se skládají snad z 3000 staveb, které se snažili při výkopových pracích restaurovat. Toto rozléhající místo je poseté tisíc let starými pyramidovými chrámy a paláci.

Překrásné jezero Atitlán orámované sopkou oslňuje návštěvníky již po celé generace. Blankytně modrá voda působí v zajetí sopky jako diamant. Toto jezero je obklopeno vesnicemi, které nabízejí mnoho možností k ubytování. Zůstat zde alespoň několik nocí je velmi lákavé, najdete zde spoustu zajímavostí, například trhy, na kterých je možné sledovat práci domorodých obyvatel. Jednodenní výlety na loďkách zlákají nejednoho cestovatele. A zdatnější dobrodruzi se mohou pustit do výstupu na sopku. Pohostinnost zdejších lidí i levné ubytování se jistě zalíbí všem.

Na hranicích s Mexikem můžete potkat sběrače kávy, což jsou nejčastěji potomci dávných Mayů. Tito lidé jsou převážně velmi chudí. Okouzlit vás můžou také banánové plantáže, které leží nedaleko největšího přístavu Puerto Barios. Právě odtud proudí do Česka banány z celé střední Ameriky.

Tato země je z velké části nepřístupná, a to díky hustému pralesu. Ovšem těžba ceněného tvrdého dřeva, míza ze stromů, která je hlavní složkou pro výrobu žvýkaček, a náboj cestovního ruchu ji drží nad vodou.

Cestovat zde můžete bez znalostí španělštiny, ovšem znát alespoň pár slov či vět pro lepší navazování přátelství není nikdy na škodu. Lidé jsou zde velmi přátelští, milí a vstřícní, a vždy vás přivítají s úsměvem.