Proces profesionálního čištění koberců je zbaví i zápachu

Když se čistí v bytovém domě vzduchotechnika ve společné stoupačce, bývá zanesena mastným prachem, který může dokonce způsobit požár. Mastnota a prach se do potrubí dostávají skrze digestoř a klimatizaci, jenže to není zdaleka jediné místo, kde se usazují. Tuk z vaření, který se do ovzduší odpařuje spolu s vodní párou, proudí napříč místností, a pokud jej nenasaje odsávací zařízení, vlivem gravitace klesá k zemi.

peříčko na koberci

Pochopitelně svůj díl práce odvede i klasický vysavač, poradí si zejména se suchým prachem, ale jakmile je vzduch vlhčí a je v něm dostatek mastnoty, ta vytvoří s prachovými částicemi mazlavou hmotu a ta má takovou přilnavost na kobercová vlákna, že na to vysavač již nestačí.

Mastný prach na koberci sice nezpůsobí požár, na to je ho v těchto místech příliš málo, ale co způsobí zcela nepochybně, je znečištění. Tuk navíc začne časem oxidovat (žluknout), rozkládat se a zapáchat. Zápach a změna zabarvení koberce jsou pak důvodem, proč voláme specializované firmy s prosbou o čištění koberců v Praze wismont-cisteni.cz na profesionální úrovni.

koberec na podlaze

Když je zápach ještě silnější

Zapáchající koberec není nic příjemného, a je to obvykle důvod k jeho důkladnému vyčištění, nejlépe strojem na čištění koberců. Zápach však nevzniká jen z vaření a z rozptýlených tukových kapének v ovzduší, potýkáme se s ním i v souvislosti s chůzí v ponožkách nebo naboso. Jak známo, chodidla jsou doslova prostřeným stolem pro některé kmeny bakterií, pochutnávají si na našem potu a produkují štiplavé sirné sloučeniny. Velice snadno je pak rozetřeme do koberce a odtud se sáčkovým vysavačem odstraní jen část.

Zapáchající koberec pak není příjemný jak nám samotným, tak není ani dobrou vizitkou lidem, kteří nás navštěvují. Proč tedy nasávat pachy, které připomínají omylem zapomenuté žluklé máslo v chladničce, anebo týden nepřetržitě nošené silonové punčochy?