Maďarské uzeniny už nejsou podpultovým zbožím

Milovníci tohoto salámu si budou pamatovat, jak obtížné bylo mimo řetězec luxusního zboží Tuzex v době předrevoluční sehnat pravý maďarský salám zvaný lidově „uherák“. Tato delikatesa byla a je nenapodobitelná a velmi chutná. I přes snahu mnoha výrobců vyrobit podobný druh salámu, rozdíl je vždy znatelný už s prvním soustem.

salám

Maďarský originální salám je vyráběný rozmělňováním libového vepřového masa a uzené slaniny plemene mangalica, s přídavkem černého a bílého pepře, soli, papriky a tajných ingrediencí. V závěrečném procesu se salám nechá okouřit studeným dýmem z bukového dřeva, což mu dodá charakteristickou chuť a vůni. V období zrání, které trvá až 4 měsíce, se na povrchu salámu vytvoří ušlechtilá plíseň. I v Maďarsku lze narazit na několik výrobců této národní potraviny, ale ten jediný pravý salám je označený Pick a Hertz. Produkt má už dlouhou tradici. Továrna, která vyrábí tento originální a původní salám se nachází v maďarském Szegedu.

Další delikatesou z Maďarska je klobása, nazývaná Csabai (čabajka) nebo Gyulai. Čabajka se vyrábí rozemletím libového masa a tuku z prasat, které musí mít minimálně 135 kilogramů. Maso se ochutí kořením jako je sůl, pepř, kmín, česnek a samozřejmě proslulá sladká paprika a občas i ta pikantní. V závěrečném procesu se klobása udí. Města, kde se tato vyhlášená pochoutka plní do tenkého střeva prasete, se nazývají Békéscsaba a Gyulai.

klobása m

Tajemstvím výroby, která má historii v 18. století, je marinování vepřového z mangalice v nálevu se solí a cukrem a uzení studeným kouřem dřevem z ovocných stromů. Vzniklý produkt by měl být minimálně 20 cm dlouhý a celkově suché konzistence. Klobáska by měla jít ulomit rukou.

Klobásu poznáte podle sytě červené barvy. Uzeniny jsou označené maďarskou trikolórou, kterou májí na obalu. Stejně jako paprika, i klobása si vysloužila svůj svátek a každoročně se v období měsíce října koná ve městě Békéscsabě festival čabajské klobásy.