Kde se bere víra v numerologii, zlatá čísla a podobně?

Již od pradávna se lidé snažili předpovídat budoucnost a ovlivňovat věci, které jsou mimo jejich kontrolu. Příkladem mohou být rituály, které měly zajistit úspěšný lov. Zdálo by se, že s rozvojem moderní vědy se tyto praktiky budou vytrácet, avšak tak tomu ani daleka není. Proč?

Jedním z hlavních důvodů je, že lidé chtějí mít kontrolu nad svým osudem. Princip náhody, kdy se může stát prakticky cokoliv a nemůžeme to nijak ovlivnit, je pro nás v podvědomí děsivý. To platilo jak dříve, tak dnes, a i ti nejracionálnější lidé tomu podléhají.

cislo666nadverich

Příkladem může být klasické vykročení pravou nohou či šťastný talisman, který si sebou vezmeme, například když děláme zkoušku. I když víme, že je to v podstatě nesmysl, přesto podvědomě věříme, že nám nějakým způsobem pomůže onu zkoušku udělat.

Zde se jedná o pozitivní bias, kdy podléháme v podstatě placebo efektu. Spojíme si dvě nesouvisející věci (například přinesli jsme talisman – udělali jsme zkoušku) tak, že první je příčinou toho druhého. Přitom to je nesmysl. To, že jsme jí složili je výsledkem studia a pečlivé přípravy. I kdybychom si daný talisman nevzali, výsledek by byl stejný.

Podobně jsou na tom takzvaná zlatá čísla VIP čísla. Jedná se o čísla, o nichž věříme, že mají určitou moc. Asi nejznámějšími příklady jsou 7, 13 či 666. Tyto pověry zachází dokonce tak daleko, že v některých výškových hotelech se při číslování pater třináctka jednoduše přeskočí – máme dvanácté patro a to nad ním je označeno jako čtrnácté.

zlatecislo7

Samozřejmě že se jedná o nesmysl – je jedno jak jej označíme, vždy to bude třinácté nadzemní podlaží. Pak je tu také fakt, že například ve Velké Británii označují jako první patro to, které my známe jako přízemí. Takže které je vlastně to třinácté?

Faktem zkrátka je, že čísla ani nic jiného nad námi nemá žádnou moc. Život je zkrátka jen o náhodě, a i když je nepříjemné to přijmout, věřte, že se pak budete cítit lépe.