Ještě že máme palety


Zkuste si představit, co by obnášelo převážení dejme tomu tisíců kusů zboží od výrobce až do maloobchodu, kdybychom neměli palety! Čímž pochopitelně nemyslím ony destičky, na nichž malíři rozpatlávají své barvy, ale ty daleko větší, na něž se dá leccos určené k přemísťování naskládat.
U výrobce by bylo potřeba pěkných pár zaměstnanců navrch. Protože vzít tolik kusů do náruče a nanejvýš po několika je odnosit do skladu by bylo hodně zdlouhavé, namáhavé a nepraktické, a ani kdyby tito lidé udělali lidský řetěz, nebylo by to o mnoho efektivnější.

palety

Pak by bylo potřeba to vše zase vynosit, ze skladu až na korbu nějakého toho kamionu či nákladního auta, což by znamenalo úplně stejné potíže. Tedy pomalu až k zemi vytahané ruce a ušoupané nohy těch, kdo by se museli onomu přenášení sem a tam věnovat. Protože se v leckteré firmě takových nakládek uskuteční den co den nepočítaně.

Pak by se totéž opakovalo někde v maloobchodě, kde by se mohly strhat pro změnu prodavačky, a předtím není vyloučeno ani nezbytné nasazení dalších lidí dejme tomu ve velkoobchodě, v meziskladu, na celnici a co já vím, kde všude ještě.
Byla by to učiněná otročina. A proto můžeme být rádi, že byly vynalezeny palety. Dřevěná, ovšem ne nezbytně jenom dřevěná v podstatě jednoduchá zařízení, na něž se vše jednoduše naskládá a pak už se s tím díky technice manipuluje daleko snáze, rychleji a efektivněji.

Na tomto podkladu je stěhování stohovatelného zboží vysloveně hračka. Snadno se přemístí velké množství věcí naráz, efektivně se tím využije prostor na nákladních automobilech, na železničních vagonech, v kontejnerech a podobně, a pokud jsou pak tyto palety prázdné, lze je lehce stohovat na sebe, takže nezaberou do doby dalšího využití ani mnoho místa. A i manipulace s nimi je jednodušší díky možnosti nasazení nízkozdvižných nebo vysokozdvižných vozíků, jimiž se tyto přemístí raz dva.

paleta

Což by se jinak zvládalo jen velice obtížně. Jak si jistě dokážete představit třeba při pohledu na dlouhé regály v obchodech, které se musí neustále doplňovat. A kdyby tam to zboží někdo nosil každý kousek extra, zelo by to tam zřejmě téměř vždy prázdnotou.