Jak správně používat teploměr do bazénu

Asi jen málokdo zná lepší způsob strávení horkého letního dne, než pobyt v chladivé vodě bazénu. Abychom si ji však mohli užít naplno, je potřeba, aby měla správnou teplotu. Ta by měla být tak vysoká, abychom neměli po pěti minutách pobytu omrzliny, avšak zase tak nízká, aby nás ochladila. Jak ale zjistit, zda je teplota vody v našem bazénu skutečně ideální?

Pro tento účel stačí jednoduše zakoupit teploměr do bazénu. Mají jej prakticky ve všech specializovaných obchodech, a levné modely seženete během léta i v nejrůznějších super a hyper marketech.

bazen9

Zdálo by se to tedy jednoduché – prostě jej dáme do vody, chvíli počkáme, a uvidíme, jaká je vlastně teplota. Avšak tak jednoduché to není a nesprávné používání povede k chybným výsledkům. A pravdou je, že v tomto případě dělá chyby poměrně velká části lidí. Jak tedy správně měřit?

V první řadě je nutné vyhnout se přímému slunci. To bez ohledu na to, jaká je skutečná teplota, její hodnotu na teploměru zvyšuje, neboť ten je obvykle tvořen rtutí ve skleněné trubičce. A tato trubička se na přímém slunci chová jako skleník. Dejte jej tedy někam do stínu.

bazen10

Pak je třeba uvážit také rozdíl mezi teplotou u hladiny a u dna. Zvláště za horkého dne bude totiž ta první o dost vyšší. Jak si poradit s tímto problémem? Použijte nějaké závaží a měřte zhruba v polovině hloubky. Nebo pokud to není z nějakého důvodu možné, měřte těsně po koupání, kdy jste vodu svým pohybem promíchali a smazali tak rozdíl teplot. I v tomto případě se však vyhněte přímé hladině.

Dále je zde otázka proudu. Ačkoliv se totiž voda v bazénu může na první pohled zdát klidná, obvykle tomu tak ani zdaleka není. Pokud pracuje čistička a filtrační zařízení, pak je vždy voda jedním koncem nabírána a druhým vypouštěna. A právě to může výsledek také zkreslovat.

Je vidět, že ani měření teploty není tak jednoduché, jak se zdá. Avšak pokud chcete přesný výsledek, nic jiného vám nezbyde.