Jak si počínat po extrakci zubu

Extrakce neboli vytržení zubu, není samo o sobě bolestivým zákrokem. Z bolesti ve stomatologické ordinaci nemusíte mít vůbec žádné obavy, protože součástí této procedury je znecitlivění tkáně v místě zákroku. Jinými slovy, usadíte se do zubařského křesla, lékař vám poté aplikuje injekci do dásně, chvilku vyčkáte, než začne injekce působit, a teprve poté se přistoupí k extrahování zubu.

zubař při práci

V ten moment, kdy injekce zabírá, vy necítíte vůbec nic, a možná, že si uvědomíte, jak náročné a namáhavé a hlavně zodpovědné je to zejména pro vašeho dentistu. Zatímco vy si klidně sedíte a pouze musíte otevírat ústa, což je snad jediná nepříjemnost, zubaři se může orosit čelo krůpějemi potu.

zubní ordinace

Extrakce zubu v Praze tedy není z pohledu pacienta žádné hrdinství. Hrdinství přichází až doma, ve chvíli, kdy účinek znecitlivující injekce odezní. Tehdy se připravte na možné komplikace, problémy, a také na bolest. Vytržený zub je otevřená rána, kde je mnoho citlivých nervových zakončení.

Ránu nevyplachujte – ačkoli se to zdá celkem logické, nikdy nevyplachujte ústa a ponechte v ráně sraženou krev, aby se rána mohla rychleji hojit. Proplachováním byste mohli situaci zkomplikovat a přinutilo by vás to k další brzké návštěvě zubní ordinace.

Nasazujte analgetika s rozumem – doslova hloupostí by bylo nalít si sklenku koňaku a zapíjet jím Paralen, Ibuprofen nebo Brufen. Po extrakci zubu žádný alkohol! Analgetika nekombinujte ani s alkoholem, ani mezi sebou, a dodržujte dávkování vždy podle příbalového letáku. V opačném případě příliš zatěžujete játra a ledviny.

Odložte namáhavou fyzickou i psychickou práci na jindy – pokud plánujete takovýto zákrok, raději jen doma odpočívejte. Nesledujte televizi, vyhýbejte se hlučnému prostředí a třeba si čtěte svou oblíbenou knihu. Vyhněte se i práci na počítači a větší fyzické námaze. Čím méně se budete namáhat, tím rychleji se rána po vytržení zubu zahojí.