Historie počítačů

Historie počítačů

S nápadem sestrojit počítač přišel anglický matematik a vynálezce Charles Babbage. První zmínka o jeho nápadu, sestrojit počítač, je v jeho dopise z roku 1822. Z finančních a osobních důvodů své počítače nikdy nedokončil. První počítače tak vznikly až ve 20.století. Prvním počítačem byl Emiac a představen byl veřejnosti v roce 1946. Nebyl však jednoduchý na ovládání, a tak je za úplně první počítač považován Xerox Alto Computer z roku 1973. Tento počítač vynalezli Butler Lamson a Chuck Thackerbyl. 

Stolní počítač

Prvním přenosným počítačem se stal, v roce 1979 Grid Compas, který vyvinul angličan William Moggridge. Historie tchajwanské firmy Acer sahá do roku 1976. Založil ji Stan Shih a její současné sídlo je v Indii. Acer vyrábí, kromě stolních počítačů a notebooků, také mobilní telefony, tablety či televizory. Společnost Asus vznikla v roce 1989 v Tchajwanu. Zabývá se výrobou součástek do počítačů a výrobou elektroniky. Největším výrobcem počítačů na světě je firma Lenovo. Svá sídla má v Číně, Spojených státech amerických a v Singapuru. Kromě počítačů se zabývá také výrobou chytrých telefonů nebo televizí. V roce 1976 byla, v Kalifornii, založená firma Apple. Tato firma se zabývá výrobou počítačů, mobilních telefonů, hardwaru i softwaru. V současnosti patří mezi nejoblíbenější značky. 

Počítačová klávesnice

Společnost Microsoft Corporation byla založena v Mexiku, v roce 1975. Jejími zakladateli jsou Bill Gates a Paul Allen. Bill Gates je americký podnikatel a patří k nejbohatším lidem na světě. Studoval na Harvardu, kde se seznámil s Paulem Allenem. V roce 1992 získal medaili za technologii a inovaci. Společně se svou, nyní již bývalou, ženou, má Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Nadace se věnuje především pomocí nemocným dětem. Firma Microsoft se zabývá výrobou tabletů, herních konzolí a mobilních telefonů.